CAF SPORTS HALL OF FAME

       

2013

 

Lieutenant (N) (Ret) Charles Dufton      
Warrant Officer Wade Sutton                 
Lieutenant-Colonel Elizabeth Vézina       

Multi-Sports, ​Athletic Trainer

Hockey, Athlete

Swimming and Lifesaving, Builder

2012

 

Captain K. Fawcett                              
Corporal E. Feunekes                           
Major (Retired) D. Menard                      
Major (Retired) E. Warner                    

Triathlon
Wrestling
Running (Athlete/Builder)
Shooting

2011

 

Master Corporal B. George                 
Master Warrant Officer R. Ward             

Powerlifting 
Shooting (Coach)

2010

 

Petty Officer, 1st Class M. Cashin        
Sergeant D. Cloutier                           
Lieutenant-Colonel A. Markewicz          

Shooting 
Running (Athlete, Coach & Builder) 
Pistol Shooting

2009

 

Lieutenant-General (Ret) J. Arp                
Captain M. Barlee                                

Builder, CISM (Soccer) 
Track Cycling

2008

 

Lieutenant-Colonel (Ret) G. Pearson       
Major (Ret) R. Hillier                             

Sports Builder 
Multi-Sport Athlete, Coach & Builder

2007

 

Chief Warrant Officer (Re) K. Doucette    
Major B. Barteaux                                 
Major (Ret) M.Fabbro                             
Captain M. McGrath                              

Running / Builder 
Ultra Marathon Running
Windsurfing 
Mountain Climbing

2006

 

Master Corporal J.J.R. "Rocky" Hins      

Broomball

2005

 

Chief Warrant Officer A.O. Lopes           

Karate 

2004

 

Brigadier-General I. Popowych               
Captain K. Benoit                                  
Lieutenant-Commander J. Burghardt       

Builder (CISM)
Multi-sports 
Running

2003

 

Corporal J. Paquet                                 
Major A.J. O'Keeffe                               
Corporal (Re) V. Cassis                         
Brigadier-General (Ret) R.K. Martineau     
Captain N.Y. Lund                                

Biathlon 
Triathlon 
High Jump and Triple Jump 
Builder (Tae Kwon Do) 
Tae Kwon Do

2002

 

Corporal S. Cyr                                     
Corporal C. Hayes                                 
Staff Sergeant (Ret) R.B. Cathline          

Biathlon 
Shooting 
Shooting

2001

 

Corporal C.A. Dickson                           
Master Warrant Officer V.W. Hickey       
Captain (Ret) J. Presley                         
Lieutenant-Commander (Ret) D.J. Loney,

Body Building 
Ultra Running 
Bobsled 
Football

2000

 

Master Corporal E. Gillies                    

Biathlon

1999

 

Sergeant P.M. Stoddart                       
Sergeant G. Rattai                              
Captain S. Donnelly                             
Captain D.L. Ogilvie                             
Squadron Leader H.W.E. Tatarchuk     

Bowling 
Biathlon 
Triathlon 
Hockey 
Basketball

1998

 

Master Warrant Officer G.I. Fraser        
Chief Petty Officer 1st Class K.J. Whitney
Commodore H.A. Cooper               
Captain R.J. Kokkonen                      

Boxing 
Judo 
CF and CISM Sports Programs Builder 
Biathlon

1997

 

Corporal R.J. Boudreau                        
Lieutenant-Colonel W.J. Molnar            

Boxing 
Shooting

1996

 

Captain E. McKillop                             
Private W. Roach-Leuszler                

Boxing 
Swimming 

1995

 

HMCS Donnacona Football                    
Captain R.A. Pitcairn                          

Team, Football 
Shooting 

1994

 

Captain K.A. Cunningham                     
Captain P.B. Vamplew                        
Major K.E. Money                               
Master Warrant Officer E.H. Grossek   
Wing Commander A.C. Golab               
Flight Lieutenant J.R. Boucher              

Shooting 
Shooting 
High Jump 
Biathlon 
Football 
Football

1993

 

Chief Petty Officer 2nd Class J. Carter   

Boxing

1992

 

Captain L. Bermel                            
Staff Sergeant J. Shears                    
Corporal J. Boucher                         

Triathlon 
Boxing 
Boxing 

1991

 

Major G. Harper                               
Captain E. Vaughan                           
Warrant Officer R. Surette                  

Shooting 
Parachuting 
Shooting 

1990

 

RCN Shearwater Flyers Football Team 

Football

1989

 

Chief Petty Officer 1st Class D. Wright

Basketball

1988

 

Petty Officer 1st Class A.R. Wills       
Sergeant R.R. Hurley                          
Sergeant G. Bortolussi                        

Archery 
Running 
Running 

1987

 

Officer Cadet M.J. Ashcroft                

Shooting

1986

 

Corporal J.V. Vanstone                      
Corporal E. Rauhanen                         
Master Warrant Officer D. Bradley        

Boxing
Biathlon 
Boxing

1984

 

Master Warrant Officer W.H. McBain   

Lacrosse

1982

 

Captain A.A. Parks                            
Corporal J.T. Chesson                       
Major R.W. Hampton                      
Lieutenant-Commander P.C. King        

Shooting 
Boxing 
Shooting 
Rowing

1980

 

Captain J.M. Czich                            
Colonel J.C. Brick                            
Chief Warrant Officer T.L. Mason        

Badminton 
Shooting 
Boxing

1976

 

Warrant Officer M.N. Burdett              
Master Warrant Officer D. Burdett       
Squadron Leader B.C Hartman          
Sergeant J.A. Knight                          
Private S.J. Perry                              
Sergeant S.F. Wykeham-Martin          
Chief Warrant Officer P. Latulippe       
Corporal E.P. Dobie                        
Corporal F.C. Desrosiers                  
Corporal M.A. Depree                       

Skeet Shooting 
Skeet Shooting 
Skeet Shooting 
Bowling 
Shooting 
Parachuting 
Walking 
Javelin 
Boxing 
Discus 

1971

 

Captain G.S. Boa                             
Leading Aircraftsman K.P. Daly       
Major G.R. Ouellette                       
RCAF Flyers Hockey Team             
Flight Sergeant J.P. Varaleau           
Warrant Officer W.F. Weiler              
Rear-Admiral W.W. Porteous          
Lieutenant-Colonel D.T. Burke         
Private T.H. Hayhurst                     
Lieutenant E. Haddad                     
Sergeant H.N. Reti                    
Corporal W. Shwaluk                      

Shooting 
Weightlifting 
Shooting 
Hockey 
Weightlifting 
Gymnastics 
Boxing/Running 
Shooting 
Shooting 
Boxing 
Boxing 
Weightlifting